Obsesyjne myśli o diecie i treningu

Trening czy odżywianie mogą stać się dla nas elementem, który zajmuje zdecydowaną WIĘKSZOŚĆ naszych myśli. Jeśli to skupienie na aktywności i żywieniu jest nadmierne, mówimy o zaburzeniach odżywiania (nie chcę dziś poszczególnie skupiać się na każdym: ortoreksji, bulimii sportowej itp., ale bardziej na naszych myślach i zachowaniach z tym związanym).

 

Wydaje Ci się, że zdecydowanie za wiele rozmyślasz o kaloriach, zdrowotności danych produktów, Twoim wyglądzie?

 

Potrafisz zrezygnować ze spotkań towarzyskich na rzecz treningu lub dlatego, że wiesz, że zjadałabyś podczas tego spotkania coś bardziej kalorycznego?

 

Zdrowe odżywianie jest dla Ciebie ważniejsze niż praca, potrafisz w rozmowie z kimś odpłynąć myślami licząc ile kalorii ma dany posiłek?

 

Nie potrafisz zaufać zrobionemu przez kogoś posiłkowi więc go nie zjadasz?

 

Trenujesz mimo braku snu, zmęczenia, obowiązków, choroby?

 

Te sytuacje i wiele innych NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO ZE ZDROWYM STYLEM ŻYCIA.

 

 

 

W zasadzie zaczyna się na różne sposoby:

 

 

– od początku zaczynasz z tak ogromnym zapałem (wyzwalaczem do tego były nieprzyjemne komentarze na temat Twojego wyglądu ze strony nowo poznanego faceta), że nie idziesz na żadne kompromisy. Kęs ogórka więcej to dla Ciebie tragedia.

 

 

lub:

 

– zaczynasz od małych zmian: najpierw eliminujesz cukier, potem słodycze, potem jasne pieczywo. Następnie zaczynasz chodzić na siłownię, potem dokładasz cardio… Zaczęło się od małych zmian, ale Ty wciąż czujesz, że musisz więcej. Oglądasz zdjęcia fit modelek na Instagramie i masz wrażenie, że musisz cisnąć tak, jak one. Co z tego, że pracujesz w korpo 12 godzin dziennie, masz dzieci, kredyt i cały dom na swojej głowie (czyli nie żyjesz z tego jak wyglądasz, w przeciwieństwie do modelek, które niejednokrotnie są w stanie poświęcać temu cały swój dzień) – i tak porównujesz się do Twoich ,,ideałów”. Zaczęło się fajnie, a Ty zaczynasz się zatracać we własnych wymaganiach.

 

 

Jest cienka granica między tym, co zdrowe, a co jest zaburzeniem. Kiedy styl życia jest zdrowy? Porównajmy to do Twoich innych zdrowych nawyków.

Na przykład mycie zębów. Nie myjesz zębów 12 razy dziennie przez 30 minut, szorując je mocno i z całej siły. Przed zaśnięciem nie myślisz tylko o tym, aby rano umyć zęby. Po prostu to robisz. Jak jesteś spóźniona do pracy, to trochę mniej dokładnie i w pośpiechu 😉

 

 

Identycznie jest z Twoim treningiem czy żywieniem – jeśli zajeżdżasz się, Twoje myśli w ciągu dnia w większości krążą dookoła tego, kilka razy dziennie sprawdzasz w ciągu dnia, czy Twój brzuch przypadkiem nie przytył – to nie jest to dobre. Podobnie jak dla Twoich zębów nie jest dobre ich ostre szorowanie, tak dla Twojego ciała nie są dobre skrajnie niskokaloryczne, niedoborowe diety i trening, którego jest za dużo!

 

 

 

 

Twoja dieta i Twoja aktywność powinny być dla Ciebie naturalnym nawykiem. I OCZYWIŚCIE – zanim ten nawyk zbudujesz i zanim stanie się dla Ciebie tak automatyczny jak mycie zębów, to najpierw będziesz musiała poświęcać mu więcej uwagi! Będziesz musiała myśleć o tym, aby nie sięgać bezmyślnie po słodycze czy też będziesz musiała zebrać w sobie trochę sił, aby iść na spacer lub trening. Jednak po czasie Twój mózg nauczy się do pewnego wzorca i zachowanie stanie się niemal automatyczne.

 

 

Pamiętaj jednak, że gdy żywienie i trening stają się ważniejsze niż wszystko dookoła i przez to porzucasz np. swoje dawne pasje, znajomych czy cierpi na tym Twoja praca – to bardzo niepokojący sygnał. Jeśli masz jakiekolwiek myśli czy podejrzenia, że ten problem może Cię dotyczyć – warto skonsultować się z psychodietetykiem.

 

Może Ciebie jeszcze zainteresować:

wieczorne podjadanie po ciężkim dniu

Dlaczego podjadasz wieczorem przed telewizorem? [wieczorne podjadanie]

Wieczorne podjadanie. Jak sobie z nim poradzić?     Pracuję z osobami, których jedzenie jest dość chaotyczne i w dodatku…

7 nieoczywistych przyczyn nadmiaru kilogramów

Przyczyny nadmiaru kilogramów     Poznaj 7 nieoczywistych przyczyny nadmiaru kilogramów. Dlaczego nieoczywistych? Bo jako psychodietetyk chcę pomóc Ci spojrzeć…

fit owsianka dyniowa

Dyniowa owsianka – przepis

  Dyniowa owsianka – przepis w wersji fit! Dyniowa owsianka to idealny przepis na jesień, zimę i po prostu wszystkie…