Jedzenie pod wpływem emocji dotyka bardzo wielu osób, głównie kobiet, które z natury inaczej niż mężczyźni reagują i przeżywają swoje emocje.

Jedzenie emocjonalne jest destrukcyjne z dwóch różnych powodów. Po pierwsze: przyczynia się do nadmiernej masy ciała, nadwagi czy otyłości. Poza kwestiami samej estetyki, ma to negatywny wpływ przede wszystkim na Twoje zdrowie. Po drugie: jedzenie pod wpływem emocji absolutnie nie rozwiązuje Twojego problemu. To znaczy, że zamiast po zjedzeniu tabliczki czekolady odczuwać ulgę, to po kilku/kilkunastu minutach czujesz jedynie jeszcze bardziej zwiększone napięcie plus dodatkowo wyrzuty sumienia.

Dlaczego jemy pod wpływem emocji?

Bo od  zawsze wpajane mamy do głowy, że jak dostaniemy piątkę na kartkówce, to pójdziemy na lody. Jak płakaliśmy w momencie skaleczenia się, mama zaklejała nam plaster i na pocieszenie dawała batonika. Ile razy słyszeliśmy,  że jak nie zjesz obiadu, to nie dostaniesz deseru?

No właśnie. Od dziecka nauczono nas prostego mechanizmu: jedzenie jako nagroda i ukojenie. A my latami powtarzamy ten schemat i nie znamy właściwie żadnego innego sposobu aby poradzić sobie ze swoim smutkiem, żalem czy gniewem.

Poza tym, słodycze i jedzenie to rzecz bardzo łatwo dostępna. Bo wystarczy podejść do lodówki i szafki i zwyczajnie wyjąć coś do jedzenia. Nie musimy wychodzić z domu, poświęcać na to czasu, zagłębiać się w jakieś refleksje, zmierzać się z problemem. Emocja – zapalnik – jedzenie.


Jak przestać jeść pod wpływem emocji?

Nie będę czarować, że droga jest jedna, prosta i działa w ciągu 3 dni. Zaprzestanie jedzenia emocjonalnego wymaga od Ciebie głębokiej drogi do swojego serca i głowy, wyjścia ze strefy komfortu, stawienia czoła problemom i zamiast pójścia drogą na skróty – wspięcia się na górkę. Wiem, jakie to trudne. Ale z dobrym przewodnikiem – psychodietetykiem lub psychologiem, zmniejszasz ryzyko upadku podczas swojej wędrówki. Zapewniam też, że po wejściu na szczyt, zbieganie z górki jest wyjątkowo piękne i oczyszczające.

Zidentyfikuj swoje emocje

Badania pokazują, że emocje o silnym natężeniu: zarówno pozytywne jak i negatywne, mogą zwiększać ryzyko rzucenia się na jedzenie. Także wewnętrzne napięcie jest predyktorem takiego zachowania. Na początek musisz nauczyć się tego, KIEDY czujesz się źle i CO właściwie czujesz. Czy jest to krótkotrwała silna emocja jak gniew, złość, rozpacz? Czy może ciągnący się całymi tygodniami smutek i napięcie?

Znajdź znaki szczególne

Zwróć uwagę, kiedy jesz – czy w momencie, kiedy bardzo stresujesz się sytuacją w pracy, to od razu przy biurku sięgasz po coś słodkiego? Czy może urządzasz ucztę dopiero w domu i wtedy napychasz się pod korek czym popadnie? Identyfikacja miejsca i okoliczności powie Ci dużo o Tobie, Twoich nawykach i momentach, w których musisz być czujna.

Alternatywne metody radzenia sobie ze stresem

Wcześniej pisałam, że jedzenie jest bardzo łatwo dostępną czynnością w przypadku rozładowania emocji. Dlatego zastępnik jedzenia musi być równie łatwo dostępny. Pomyśl, co lubisz robić i co Cię relaksuje. Jako przykłady z pracy z podopiecznymi mogę podać: trening, spacer, rozmowa z przyjacielem lub bliską osobą, ulubiona herbata, joga, film/serial, medytacja, gorąca kąpiel, taniec…

Sposobów jest wiele – zwróć jedynie uwagę na to, aby Twój sposób nie był zbyt trudno dostępny. To znaczy: w momencie negatywnych emocji, prędzej sięgniesz po czekoladę niż pojedziesz 40 minut autem na basen aby popływać.  Warto aby czynność, która będzie dla Ciebie alternatywą, była możliwa do podjęcia prawie tak szybko jak jedzenie.

Podsumowując

Pamiętaj, że jedzenie emocjonalne to błędne koło – w rzeczywistości jedzenie pozwala zapomnieć o smutku tylko przez krótki moment początku jedzenia. Przychodzi ulga  i ukojenie, ale kiepskie samopoczucie szybko wraca. Potęguje je kiepskie samopoczucie fizyczne (spowodowane spożyciem żywności wysokoprzetworzonej i sporej ilości kalorii) oraz psychiczne: czujemy bowiem, że nie potrafimy nad sobą panować, przez co nasz nastrój jeszcze gwałtowniej się obniża.

Pamiętaj, że jeśli nie możesz poradzić sobie ze swoim obniżonym nastrojem i negatywnymi emocjami, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.


Nowy e-book z trzydziestoma fit przepisami z podaną wartością energetyczną, ilością białka, węglowodanów i tłuszczów + poradnik, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie –  jest już dostępny!

Więcej o e-booku tutaj: KLIK 

Może Ciebie jeszcze zainteresować:

Przepis na wegański fit obiad

Jak zobaczyłam przepis o nazwie ,,tofu zmieniające życie” to od razu wiedziałam, że ten przepis muszę zrobić. Fakt faktem, może…

Jak nie marnować żywności?

Jak nie marnować żywności? Wyrzucanie jedzenia to potężny cios w stronę klimatyczną, społeczną i ekonomiczną. Określenie ,,potężny cios” wydaje się…

Zacznę dietę, gdy skończą się okazje do podjadania – serio? :)

Dieta, a okazje do podjadania: Ja wiem… Teraz się nie opłaca  bo w weekend masz urodziny koleżanki, potem obiad z…