Owoce na diecie – czy warto je jeść? Czy fruktoza (cukier owocowy) może sprzyjać pogorszeniu kompozycji naszej sylwetki?

Przez wiele lat wokół fruktozy narosło wiele negatywnych opinii. Jedną z nich, z jaką spotykam się jako dietetyk jest przeświadczenie, że podczas diety redukcyjnej nie wolno jeść owoców. Fruktoza – cukier w nich obecny, ma bowiem powodować problemy ze sylwetką i przyrost tkanki tłuszczowej.

 

Jak jest naprawdę?

Większość badań, które przedstawiały fruktozę w czarnym świetle (pod względem wpływu na markery zdrowia itp.) były badaniami  przekrojowymi (a te badania niosą ze sobą spore ryzyko błędu)  i nie wykazywały bezpośrednich związków przyczynowo-skutkowych (correlation is not causation). 

Po drugie: pewne negatywne wnioski wyciągnięto z badań na gryzoniach. Badań na myszach, nie można przekładać bezpośrednio na ludzi. 

Po trzecie: w niektórych badaniach stosowano tak ogromne dawki fruktozy, że normalnie człowiek nie byłby w stanie sobie dostarczyć takich ilości w codziennej diecie.

 

Umiarkowane spożycie fruktozy ≤50 g / dzień lub ~ 10% wartości energetycznej diety – nie ma szkodliwego wpływu na naszą gospodarkę lipidową czy glukozową, a ≤ 100 g fruktozy / dobę nie przyczynia się przybierania masy ciała.

Spożycie fruktozy teoretycznie może wpłynąć silniej na lipogenezę niż spożycie glukozy i sacharozy. Teoretycznie… Jakie są fakty?

Teorie mówiące o tym, że fruktoza wpływa na zwiększenie apetytu pochodzą głównie z badań na szczurach.

Badania przeprowadzone na gryzoniach wykazały, że fruktoza wywołuje wzrost przyjmowania pokarmu poprzez zmniejszenie poziomów malonylo-CoA w podwzgórzu, podczas gdy podobne stężenia wstrzykniętej glukozy zwiększają malonylo-CoA tłumiąc apetyt i przyjmowanie pokarmu. Warto zaznaczyć, że w badaniach tych, fruktozę wstrzykiwano szczurom bezpośrednio do mózgu. Ciężko uwierzyć, że ktokolwiek z nas byłby w stanie to zrobić… 😉 

Inne badania pokazują też, że dieta o wysokiej zawartości fruktozy (57%) wywołuje oporność na insulinę oraz hipertriglicerydemię u szczurów.

Wyrzut glukozy oraz insuliny jest niższy po spożyciu posiłków z wysokim udziałem fruktozy. Co wiąże się z niższym poziomem insuliny – spada również poziom leptyny. Leptyna jest hormonem regulującym sytość i pobieranie pokarmu, naukowcy uznali więc, że dieta bogata we fruktozę sprzyja przejadaniu się oraz przybieraniu masy ciała.

Czy należy wyciągać tak śmiałe wnioski?

Nie, ponieważ jak się okazało, w działaniu DŁUGOTERMINOWYM, fruktoza sprzyja wzrostowi leptyny, co z kolei może powodować mniejsze spożycie pokarmu. Fruktoza ma wręcz pozytywny wpływ na sytość

PODSUMOWANIE 

Należy podkreślić, że nie zaleca się dosładzania fruktozą. Najczęściej nie jest ona używana w ,,czystej” postaci, ale w formie chociażby właśnie owoców. Owoce nie zawierają tylko i wyłącznie fruktozy, ale glukozę i fruktozę w różnych proporcjach.

Źródła fruktozy w diecie mogą być różne – od słodzonych napojów, które nic dobrego do naszego żywienia nie wnoszą (winą za rosnącą plagę otyłości obarczono syrop glukozowo-fruktozowy, który przez ostatnie 40 lat stał się bardzo popularną substancją słodzącą), po świeże, nieprzetworzone owoce – które są źródłem błonnika, witamin, przeciwutleniaczy i składników mineralnych. Te ostatnie, jak najbardziej nie tylko mogą, ale nawet powinny znaleźć się elementem naszej diety, nie tylko redukcyjnej, ale po prostu – zwyczajowej. 

 

Może Ciebie jeszcze zainteresować:

Jedzenie pod wpływem emocji

Jedzenie pod wpływem emocji dotyka bardzo wielu osób, głównie kobiet, które z natury inaczej niż mężczyźni reagują i przeżywają swoje…

PMS, a dieta – wszystko, co musisz wiedzieć

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) pojawia się w fazie lutealnej cyklu wpływając na samopoczucie emocjonalne i fizyczne kobiet. Objawy te mijają…

Jak unikać pokus na diecie (i dobrze sobie z nimi radzić)?

Mogłoby się wydawać, że unikanie pokus to klucz do szczupłej sylwetki. Rzeczywiście, w momencie, gdy przestają nas kusić słodkie czekoladki,…