Brak ruchu i nadwyżka energetyczna w diecie to nie jedyne czynniki, które przyczyniły się panującej obecnie epidemii otyłości. Mówiąc ogólnie – fizjologia człowieka nie wpasowuje się w prowadzony w dzisiejszych czasach styl życia. Po pierwsze: układ pokarmowy nie jest przyzwyczajony do tak wysokoenergetycznej, przetworzonej żywności, która jest dostępna w ogromnych ilościach i o każdym czasie.

Prowadzisz stresujący i zapracowany tryb życia, w którym większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej. To skłania Cię do sięgania po szybkie, łatwe i niekoniecznie zdrowe przekąski. Po powrocie z pracy czy szkoły, towarzyszy Ci zmęczenie i znużenie, brakuje więc sił i chęci na uprawianie ruchu i sportu. Nadmiar obowiązków pociąga za sobą niedosypianie. To o Tobie? Czytaj zatem dalej.

 

 

Kolejnym czynnikiem jest reklama w mass mediach, skąd na każdym kroku, jesteś  kuszony propozycją smacznych, ale niezdrowych i bogatych w cukier, tłuszcze i energię posiłków, dań i produktów.

 To wszystko powoduje efekt domina, poprzez który społeczeństwo prowadzi daleki od ideału styl życia

Jestem dietetykiem ze specjalizacją na dietetykę sportową, ale większość moich pacjentów to właśnie osoby opisane powyżej. Aby móc dobrze z nimi pracować, muszę ich dobrze rozumieć. A żeby dobrze ich rozumieć, musiałam rozłożyć przyczynę problemu na czynniki pierwsze. A więc…

Siedzący tryb życia

Kiedyś ludzie nie poruszali się samochodami, środkami komunikacji miejskiej. Musieli sami przemieszczać się w poszukiwaniu czy to nowego schronienia czy znalezienia pożywienia oraz wody. Współczesne społeczeństwo, to społeczeństwo wygody i właściwie na każdym kroku możesz napotkać ułatwienia, które minimalizują jakikolwiek wysiłek fizyczny w ciągu dnia.

 Dzieci rzadko chodzą do szkoły pieszo, choć kilka pokoleń wstecz, chodziły one codziennie po kilka kilometrów, niezależnie od warunków pogodowych. W szkole coraz więcej nastolatków korzysta ze zwolnień z zajęć wychowania fizycznego nie mając ku temu wskazań lekarskich. W czasie wolnym, rodzice nie zachęcają dzieci do ruchu, a najlepszym sposobem na zajęcie dla dziecka jest włączenie mu programu w telewizji aniżeli wspólna wycieczka rowerowa. Większą część czasu pochłaniają gry na komputerach czy smartfonach. W efekcie już od najmłodszych lat, rośnie pokolenie młodych dorosłych, które nauczone jest wygody.

 

 

W dzisiejszych czasach nie trzeba nawet wychodzić z domu: w każdej chwili można zamówić jedzenie na dowóz, zrobić zakupy online, które kurier przywiezie do drzwi czy też korzystać z cateringu dietetycznego i w ogóle nie robić zakupów. W wielu przypadkach problem pogłębia praca siedząca: 8 godzin w biurze i wolny czas spędzony bez żadnego znaczącego ruchu.

Opisane powyżej czynniki pogłębiają problemy z masą ciała i utrudniają jej unormowanie. Z tego względu, poza uprawianiem jakiegokolwiek sportu, ja zalecam po prostu najłatwiejszy pierwszy krok: zmianę stylu życia na bardziej aktywny. Obecnie wskazuje się na korzyści płynące nawet z 30 minutowych spacerów, 3 razy w tygodniu oraz podkreśla znaczenie NEAT. Na wydatkowanie energii wpływają bowiem z pozoru banalne czynności jak sprzątanie mieszkania, wyjście na zakupy, chodzenie, prace domowe czy w ogródku. Rozwiązania te powinny być zawsze dopasowane do trybu życia danej osoby, ponieważ najważniejsza jest zmiana nawyków na stałe. Ruch w powinien być elementem stałym w codziennym życiu każdej osoby, dlatego najlepiej gdy jest on regularny oraz kiedy sprawia przyjemność.

 

O wpływie takich czynników jak między innymi NEAT na nasz metabolizm, mówiłam na wykładzie w Poznaniu ,,Nadczynność i niedoczynność tarczycy. Jak jeść i trenować aby schudnąć?

 

Bycie jednocześnie trenerem i dietetykiem ,,ułatwia sprawę”, bo mogę zarażać i miłością do sportu i do zmiany nawyków żywieniowych. To sprawia, że często przyciągam osoby, które chcą podjąć nieco bardziej zaawansowane formy treningowe niż jedynie spacery, mianowicie siłownia, cross fit, fitness itd. Zawsze zalecam jednak stopniowe działanie i wdrażanie ciała do większych obciążeń treningowych. Zamiast od razu rzucać się na interwały – zacznij od cardio. Zanim chwycisz za sztangę – rozruszaj zastane i nie aktywne mięśnie treningiem z pracą własnego ciała, prawidłowym ustawieniem do ćwiczeń, prawidłową postawą, napięciami czy nawet oddechem.

 

Pamiętajmy, że sam fakt pojawiania się na siłowni, 3-4 x w tygodniu, nie czyni z nas osób aktywnych. Możemy trenować siłowo, a wciąż być w grupie osób, które są ,,zasiedziałe”. Dlaczego? Nasze zaangażowanie i aktywność to cała nasza doba! Siedząc 8 godzin przed treningiem i niemal drugie tyle po treningu – wciąż nie rozwiązujemy naszego problemu. Catering dietetyczny aby schudnąć? Jedzenie dostarczane pod drzwi – super sprawa.  Ale z drugiej… znów to sprawia, że stajemy się leniwi i zasiedziali. W innej sytuacji musielibyśmy pójść do sklepu, zrobić zakupy, przynieść je do domu, rozpakować, ugotować -> co wymaga od nas pewnego nakładu energii. Na pewno większego niż schylenie się po pudełko z jedzeniem. To oczywiście luźny przykład, ale do zobrazowania całej sytuacji.

 

Największy plus większej aktywności, jaki ja widzę, to ogromna pasja, radość, spełnienie i pewność siebie, jaką niosą za sobą fajny i odpowiednio dobrany trening 🙂 Jeśli chcesz pokazać swoim bliskim, że im kochasz – nie olewaj swojego zdrowia, bo nieprawidłowymi nawykami, SKRACASZ SWOJE ŻYCIE. A osobom, którym na Tobie zależy, zależy na tym, abyś był z nimi jak najdłużej. 

Może Ciebie jeszcze zainteresować:

wieczorne podjadanie po ciężkim dniu

Dlaczego podjadasz wieczorem przed telewizorem? [wieczorne podjadanie]

Wieczorne podjadanie. Jak sobie z nim poradzić?     Pracuję z osobami, których jedzenie jest dość chaotyczne i w dodatku…

7 nieoczywistych przyczyn nadmiaru kilogramów

Przyczyny nadmiaru kilogramów     Poznaj 7 nieoczywistych przyczyny nadmiaru kilogramów. Dlaczego nieoczywistych? Bo jako psychodietetyk chcę pomóc Ci spojrzeć…

fit owsianka dyniowa

Dyniowa owsianka – przepis

  Dyniowa owsianka – przepis w wersji fit! Dyniowa owsianka to idealny przepis na jesień, zimę i po prostu wszystkie…