Organizacja swojego czasu – porady! 8 sposobów na to, aby mieć czas na odpoczynek, gotowanie, trening czy po prostu lepsze funkcjonowanie
Organizacja swojego czasu w ciągu dnia jest zmorą, która wielu ludziom spędza sen z powiek. Nawet moim pacjentom! 90% osób, które trafiają do mojego gabinetu jako jeden ze swoich głównych problemów przyczyniających się do złych nawyków żywieniowych podają właśnie wieczny brak czasu.
Jestem pewna, że gdyby ktoś zaczął sprzedawać ludziom dodatkową godzinę, dwie czy sześć w ciągu dnia, w krótkim czasie stał by się najbogatszym człowiekiem na całym świecie.
Dlaczego czas jest dla nas tak cenny?
Ciągle mówimy, że nasza doba jest za krótka i powinna trwać 48 godzin, a nie 24. Może dlatego tak wiele powiedzonek opiewa wokół naszego zegarka, na przykład ,,czas to pieniądz”? Jest to jedna z niewielu rzeczy, których nigdy nie będziemy w stanie kupić, może dlatego mamy wobec tego taki respekt. W dzisiejszych czasach można kupić lajki na Facebook’u, można kupić seks, ale nie klikniesz ,,kup teraz” przy tabliczce ,,dodatkowa godzina w ciągu doby DLA CIEBIE”.
Moja organizacja czasu w ciągu dnia
Inwestowanie w swoją pracę i pasję oraz świetną organizacją zarówno swoich obowiązków jak i przyjemności jest dla mnie kluczem do pogodzenia wszystkiego i prowadzenia w miarę, na tyle na ile to możliwe, spokojnego trybu życia.
Nadal nie jestem w tym mistrzem, choć pracuję nad tym, jednak mimo to, bardzo często słyszę pytanie: skąd Ty masz na to wszystko czas?
Mam na to czas, bo potrafię go sobie zorganizować oraz przyznaję – mam swoje tipy, które pozwalają mi pracować dwa razy więcej i wydajniej, bez uszczerbku na swoim czasie wolnym i czasie przeznaczonym na relaks i drobne przyjemności.
Myślę, ze wdrożenie chociaż jednej z poniższych porad do swojego życia, pozwoli Ci zaoszczędzić minimum 30 dodatkowych minut w ciągu doby, co w ciągu miesiąca daje Ci aż 14 godzin! A więc… czasu nie kupisz, ale moje rady mogą dać Ci w prezencie 14 godzin. Jeśli dotąd brakowało Ci czasu na aktywność czy zrobienie wartościowego posiłku i sięgałaś/eś po sklepowe pełne cukru i tłuszczów trans batony -> zyskujesz czas dokładnie na 3 treningi w tygodniu przez cały miesiąc. Idealny wymiar czasu na początek. Naprawdę możesz wygospodarować ten czas dla siebie.
1.Organizacja swojego czasu PORADA 1 – reguła 2 minut
Jest to pierwsza reguła, jaką wdrożyłam w swoje życie i nie bez przyczyny znalazła się jako mój numer jeden. Jest to jedna z najlepszych zasad, jakie znam i nie wymagająca właściwie żadnego wysiłku w stosowaniu. Jedyne, czego potrzeba to wyrobić w sobie ten nawyk!
Może to dotyczyć prostych codziennych czynności jak ciągłe odwlekanie sprzątania, zmycia naczyń, odpisania na maile, sprawdzenia raportów lub ogólnie trzymania diety i podjęcia treningów.
Zasada ,,dwóch minut” mówi o tym, że jeśli mamy do wykonania zadanie, które ciągle przekładamy (i tym samym jesteśmy słabo zorganizowani, nieuporządkowani) a samo jego wykonanie zajmuje mniej niż 2 minuty – zrób to natychmiast zamiast odkładać to na później. Przykłady?
– zrobienie prania
– odpisanie na maila
-zmycie naczyń zaraz po posiłku zamiast kolekcjonowania stosu talerzy w zlewie przez dwa dni
Druga kwestia jest taka, że wszystkie większe zadania, cele nie zostaną osiągnięte w 2 minuty. Jednak w 2 minuty możesz zrobić coś, co będzie pierwszym krokiem do tego, aby już zacząć tą drogę i tym samym, być już bliżej celu. Prosty przykład – osiągnięcie docelowej sylwetki nie zajmie 2 minut, ale w tym czasie możesz rozpocząć od przytrzymania swojej diety i wybrania odpowiedniego, zdrowego, wartościowego posiłku zamiast pizzy.
Organizacja swojego czasu PORADA 2 – zwróć uwagę na pożeracze czasu
Czym są owe pożeracze? Dla każdego czymś innym, ale patrząc na współczesne realia: to scrollowanie Facebook’a czy Instagrama. Bezsensowne, nie wnoszące nic do Twojego życia i niestety: pochłaniające OGROM czasu w ciągu dnia. Często nie jesteśmy tego świadomi. Jeśli nie masz tego problemu – GRATULACJE! Ale jeśli potrafisz przeleżeć sporo czasu w łóżku, zaczynać dzień od sprawdzania Internetów, kładziesz się spać późno przez wielogodzinne przeglądanie mediów społecznościowych – zrób test. Wyeliminuj/ogranicz korzystanie z tych portali na jeden, dwa dni, ogranicz się tylko do koniecznych jak na przykład poczta mailowa. Sprawdź, ile więcej czasu zyskujesz w ciągu dnia.
Moja rada: nie mówię aby nie korzystać, nie przeglądać stron, profili, portali. Dla niektórych jest to poniekąd praca (moja praca to między innymi działalność w social media) lub też rozrywka. Grunt, aby korzystać z tego tak, aby nie zaburzać tym swojego dnia. Ja przeglądam Instagrama czy Facebook’a jadąc jako pasażer samochodem czy czekając na swoją kolej u fryzjera, kosmetyczki. W skrócie: w momentach, kiedy mam do wyboru stać, siedzieć bezczynnie i patrzeć przed siebie, wolę zająć czymś bardziej pożytecznym.
Organizacja swojego czasu PORADA 3 – skupienie
Jeśli pracujesz na komputerze, a w tle w karcie wciąż masz otwartego Facebook’a, co chwilę odczytujesz powiadomienia i wiadomości – spójrz jak opóźniasz swoją pracę i jak bardzo się rozpraszasz. Masz zadanie do wykonania, ważny projekt, pracujesz? Telefon, Facebook, Instagram, TV idą w odstawkę, bo przecież lepiej zapobiegać. Po co ma kusić?
Organizacja swojego czasu PORADA 4 – planowanie
Uwielbiam wszelkiego rodzaju notatniki, kalendarze i planery. Na bieżąco zapisuję wszystkie ważne wydarzenia i obowiązki w kalendarzu. Jednak najważniejszym elementem w moim mieszkaniu (i życiu :)) jest ,,week planner”, który wisi na lodówce. W skrócie – cały mój tydzień od poniedziałku do niedzieli mam rozpisany, jasno widoczny, przez co o niczym nie mogę zapomnieć. Wszystkie wykonane zadania odhaczam ptaszkiem, przez co widzę, ile udało mi się już zrobić, a ile przede mną.
Organizacja swojego czasu PORADA 5 – co masz zrobić jutro…
ZRÓB TERAZ! Tutaj nie muszę się chyba długo rozwodzić. Powiem jedynie: nie odkładaj nic na później. NIGDY. Jest to najgorsza cecha i wiele razy nauczyłam się na sobie, że nie warto odkładać. Nawet jeśli czeka Cię coś, za co ewidentnie nie masz ochoty się zabierać, jak na przykład ciężki projekt. Przekładanie go NIC NIE ZMIENI. Będziesz musiał/a do niego usiąść za godzinę, dwie czy na drugi dzień. Im szybciej weźmiesz się za to, co trudne, tym szybciej będziesz miał/a to z głowy. To samo w sobie powinno być największą motywacją. Jeśli w swoim planerze widzisz sporo zadań na czwartek, wstań rano i zacznij od ich realizacji. W przeciwnym razie będziesz kręcić się cały dzień, tracąc swój cenny czas na bezsensowne rzeczy. Lub też jeszcze gorzej – nie wyrobisz się i wszystkie zadania skumulują Ci się następnego dnia. Efekt? Stres, nerwy, rozdrażnienie, może zarwana nocka.
Organizacja swojego czasu PORADA 6 – przystopuj
Nie planuj obowiązków z całego tygodnia na jeden dzień. Jeśli lista Twoich zadań niebezpiecznie się piętrzy, a w planie dnia zaczyna brakować doby na sen… Usiądź, weź głęboki wdech i zastanów się: KTÓRE Z TYCH RZECZY SĄ MOIM PRIORYTETEM? Zastanów się, co może poczekać i co może ostać załatwione np. w przyszłym tygodniu.
Przykład: zakupy w Ikei, posprzątanie mieszkania czy mniej priorytetowe zlecenia, projekty, zadania -> mogą poczekać.
We wyjątkowo napiętym czasie, ogranicz się do rzeczy absolutnie koniecznych. Jak nie zmyjesz podłóg i nie kupisz nowej narzuty, świat się nie zawali.
Organizacja swojego czasu PORADA 7 – jak żyć zdrowo i aktywnie w zabieganym świecie?
Kilka moich sposobów na pogodzenie treningów i zdrowego żywienia nawet w bardzo zapracowane dni:
– ugotowanie obiadu lub baz do posiłków (strączki, warzywa) na 2-3 dni z góry
– ustalenie treningu jako pierwszy punkt w ciągu dnia (wstaję, robię i mam ,,z głowy”, a po pracy często bywałam zbyt zmęczona)
– zawsze mam w domu produkty o dłuższej dacie ważności. Gdy okazuje się, że trzeba gdzieś szybko jechać, wyjść, zjeść coś w biegu, nie ratuję się ciastkami ze sklepu, ale mam pod ręką coś, co zdrowszego
Organizacja swojego czasu PORADA 8 – dwa w jednym
Jeśli możesz połączyć ze sobą dwie czynności – rób to! (oczywiście jeśli żadna z nich nie wymaga 100% skupienia). Ja na przykład chodzę na spacery podczas których zakładam słuchawki i słucham interesujących mnie podcastów. Nie zawsze – czasem idę po czysty relaks i słuchanie śpiewu ptaków. Jednak gdy wiem, że i tak bym coś oglądała/słuchała, to wolę to zrobić ruszając się i będąc aktywną (podkręcam NEAT, spalam kalorie, nabijam kroczki) niż oglądać i słuchać leżąc w łóżku.
Mam nadzieję, że wpis będzie dla Ciebie przydatny. Czasem warto usiąść i przeanalizować, ile rzeczy w ciągu dnia robimy bezcelowo i ile czasu tracimy. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie są to zasady uniwersalne – część z nich może być dla Ciebie idealna, a część zupełnie nietrafiona. Najważniejsze, abyś wyciągnął/wyciągnęła z nich to, co dla Ciebie najbardziej użyteczne.
A jeśli interesuje Cię zaoszczędzenie Twojego czasu na planowaniu posiłków i obliczaniu ich kaloryczności, zaopatrz się w E-BOOK Z PRZEPISAMI lub WEGE E-BOOK Z PRZEPISAMI