Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której ,,celem ataku układu odpornościowego” staje się tarczyca. Na temat tego jak jeść i trenować przy problemach związanych z tarczycą, prowadziłam w listopadzie w Poznaniu otwarty wykład. W 2019 roku czekają na Was podobne wydarzenia więc obserwujcie temat TUTAJ, jeśli jesteście zainteresowani sporą dawką wiedzy dotyczącą treningów i żywienia.

A dziś o tym, jak mądrze rozplanować trening w chorobie Hashimoto, bo trzeba przyznać, że narosło dookoła tego wiele mitów… Jak takie, aby nie trenować wcale i nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu.

STRES, A HASHIMOTO

Cóż, tematem dzisiejszego wpisu nie jest geneza choroby, ale na potrzeby powielanych na forach mitów, musimy wyjaśnić sobie kilka faktów. Stres (w tym oksydacyjny – co wykazały badania w 2018 roku) jest jednym z czynników, które zalicza się do przyczyn choroby.

Nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna również może być dla naszego organizmu stresem. Z tego względu osobom z Hashimoto nie raz zaleca się rezygnację z treningów siłowych, cardio, aerobów, interwałów. Niektórzy trenerzy uważają, że w grę wchodzą jedynie spacery. A ja już widzę, jak zaraz osobom tym zaleci się jedynie co najwyżej spacer z kanapy do kuchni, aby zaparzyć sobie relaksujące ziółka… STOP! Cofnijmy się do początku tego akapitu…

 

 

 

,,Nieodpowiednia aktywność fizyczna” – TO SŁOWO BĘDZIE KLUCZEM. Bo o ile nadmiar aktywności i zbyt ciężki trening będzie dla nas stresorem, tak całkowity brak ruchu, również będzie dla naszego organizmu swoistym rodzajem stresu – człowiek nie był przeznaczony do siedzenia 8 godzin w biurze, drugie 8 na kanapie w domu i drugie 8 śpiąc w łóżku.

Największa zaleta treningów w chorobie Hashimoto? To tylko luźne spostrzeżenie, ale jest to… dobry humor i lepsze samopoczucie 🙂 Nie da się ukryć, że obniżenie nastroju i niechęć do życia często towarzyszą osobom chorym i nie jest to przyjemne. Wdrożenie treningów, ,,powysiłkowe endorfiny”, samorealizacja, duma i szczęście wynikające z posiadania pasji są często niewątpliwie taką cechą, która oddziałuje pozytywnie na samopoczucie chorych osób.

DOSTĘPNOŚĆ ENERGII

Mówiąc o rozsądnym treningu, na pewno należy zapomnieć o 2 jednostkach treningowych na dzień lub 5-7 treningach w tygodniu. Oczywiście wiele zależy od typu treningu i czasu jego trwania. Jak wiadomo, podczas aktywności spalamy pewną ilość kalorii, a jeśli dołożymy do tego restrykcje żywieniowe, to mamy pogłębiony DEFICYT ENERGII, a ten z kolei wpływa na obniżenie poziomu hormonów tarczycy.

TRENING CARDIO

Kontrowersje wokół treningu cardio, wiążą się z tym, że rzekomo zwalnia on metabolizm, co przy niedoczynności tarczycy jest już samo w sobie nasilone oraz, że zwiększa wydzielanie kortyzolu.

Aby wiedzieć, co naprawdę zwalnia nasz metabolizm, wystarczy odnieść się do podstawowych jego komponentów:

PPM (zależna od wieku, masy ciała, płci itd.  – to tutaj właśnie wpływ mogą mieć zaburzenia pracy tarczycy) + NEAT (spontaniczna pozatreningowa aktywność) + EAT (aktywność treningowa) + TEF (termiczny efekt pożywienia) + EPOC (powysiłkowa konsumpcja tlenu)

Tak więc trening cardio taki jak bieganie, rowerek, basen, orbitrek, skakanka, cokolwiek, mogą być jak najbardziej wykonywane, szczególnie gdy do tej pory, nie miałeś/aś do czynienia z żadną aktywnością i powoli chcesz wdrażać w życie co raz bardziej zaawansowane formy ruchu.

Warto jest postawić lub nawet zacząć od spacerów! Codziennie powinniśmy robić 8-10 tysięcy kroków, tymczasem nasz tryb życia sprawia, że dla niektórych 2 tysiące to prawdziwy rekord… Spacery wpływają na NEAT więc również jest to kolejny pozytywny czynnik ,,podkręcający” w procesie odchudzania.

Nie ma żadnych badań, które sugerowałyby, iż trening aerobowy miałby być szkodliwy dla osób z Hashimoto, jedynie bardzo intensywne wysiłki (typu interwałowego) na poziomie ok 90% tętna maksymalnego znacząco wpływają na zmiany poziomu hormonów tarczycy (wzrost TSH i spadek T3). W tym wypadku, najbardziej optymalnie jest wykonywać wysiłki do ok 70% tętna maksymalnego.

 

 

TRENING NA CZCZO

Osoby chore przyjmują na czczo Letrox/Euthyrox, po czym muszą odczekać pewien czas do posiłku. Często pojawia się wątpliwość, czy można wykorzystać to ,,okienko” na trening.

Jeśli ma to być szybki marsz czy delikatny wysiłek aerobowy – jak najbardziej, nie powinno to zaszkodzić. Natomiast interwały, treningi HIIT, treningi siłowe, cross fit, zajęcia fitness – te sugerowałabym odpuścić.

TRENING SIŁOWY

Trening siłowy wpływa na zwiększenie masy mięśniowej, a te nazywane są prawdziwym ,,napędzaczem” metabolizmu 🙂 Cóż, jest to duże uproszczenie, ale jak najbardziej nie sposób zaprzeczyć, że tkanka mięśniowa jest bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka tłuszczowa.

U osób z Hashimoto, włączenie treningów oporowych jest zatem jak najbardziej korzystne.

Nie przekraczałabym jednak 4 treningów siłowych w tygodniu. Uważam, że wszystkie treningi w przypadku choroby autoimmunologicznej jaką jest Hashimoto nie powinny być zbyt długie i powinny zamykać się np. w około 45 minutach. W takim układzie najbardziej korzystny byłby układ FBW (full body workout) – trening wszystkich partii mięśniowych na każdym treningu lub podział góra/dół/góra/dół. Można też wziąć pod uwagę push/pull/legs, jednak w przypadku kobiet (które zdecydowanie częściej chorują na Hashimoto), FBW lub góra-dół sprawdza się zdecydowanie lepiej i lepiej też ustawiać i dobierać wówczas priorytety np. u kobiet często na partie takie jak pośladki.

 

 

REGENERACJA

Pamiętajmy, że każdy przebieg choroby jest inny i należy mierzyć siły na zamiary. Nie jestem zwolenniczką zamykania się w czterech ścianach, ale też nie zachęcam do zajeżdżania się ponad siły i nie słuchania własnego organizmu, który czasem wyraźnie daje nam do zrozumienia, że pora przystopować. W Hashimoto bardzo ważne będzie zadbanie o dni odpoczynku w tygodniu (i niech to będą naprawdę rzetelne dni odpoczynku – niekoniecznie leżenie cały dzień!) oraz deload’y, czyli regularne i planowane okresy roztrenowania.

PRZYKŁADOWY PLAN

Zawsze dobieramy pod swój plan dnia, możliwości, pracę oraz oczywiście – aktualne samopoczucie i wyniki badań.

Osoba początkująca może zacząć działać takim schematem:

Poniedziałek

Trening siłowy

Wtorek

Rest day (spacer)

Środa

Rest day (spacer / trening aerobowy)

Czwartek

Trening siłowy

Piątek

Rest day (spacer)

Sobota

Joga

Niedziela

Rest day (spacer)

Osoby zaawansowane mogą z kolei spokojnie powoli zwiększać ilość treningów oporowych do 4 w tygodniu.

Jak widzicie – zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących bardzo polecam po prostu zwiększenie NEAT, co jest mało obciążające i jest formą aktywnej regeneracji, a już fajnie zwiększa nam wydatkowanie energii. W efekcie – nawet gdy z jakiegoś powodu nie trenujemy w domu czy na siłowni i tak mamy wyrobiony zdrowy efekt ruszania się. Ilość czy czas treningów to oczywiście kwestie ruchome i tutaj ogromne znaczenie będzie miała wykonywana praca (jeśli jest fizyczna, wówczas trenujemy zdecydowanie mniej, wykluczamy całkowicie cardio itp.), poziom stresu w życiu (jeśli mamy ciężki okres, również sugerowałabym odpuścić sobie ciężki trening oporowy czy długie i częste cardio aby nie wpływać dodatkowo na nasilanie stresu), możliwości czasowe i zaplanowanie takiej objętości treningowej w skali tygodnia, która nie pogorszy samopoczucia, wyników badań i będzie optymalną drogą do zdrowia i fajnych efektów.


Konsultacje dietetyczne, współpraca (również w chorobie Hashimoto/niedoczynności tarczycy):

Medycyna Odżywiania

Poznań 

ulica. Promienista 6 

medycynaodzywiania@gmail.com

 

 

 

 

Bibliografia:

Ciloglu i in. Exercise intensity and its effects on thyroid hormones. Neuro Endocrinol Lett. 2005 Dec;26(6):830-4.

Domenico Salvatore i in. Thyroid hormones and skeletal muscle — new insights and potential implications. Nat Rev Endocrinol. 2014 Apr; 10(4): 206–214.

Ates I i in.The effect of oxidative stress on the progression of Hashimoto’s thyroiditis.Arch Physiol Biochem. 2018 Oct;124(4):351-356. 

Może Ciebie jeszcze zainteresować:

wieczorne podjadanie po ciężkim dniu

Dlaczego podjadasz wieczorem przed telewizorem? [wieczorne podjadanie]

Wieczorne podjadanie. Jak sobie z nim poradzić?     Pracuję z osobami, których jedzenie jest dość chaotyczne i w dodatku…

7 nieoczywistych przyczyn nadmiaru kilogramów

Przyczyny nadmiaru kilogramów     Poznaj 7 nieoczywistych przyczyny nadmiaru kilogramów. Dlaczego nieoczywistych? Bo jako psychodietetyk chcę pomóc Ci spojrzeć…

fit owsianka dyniowa

Dyniowa owsianka – przepis

  Dyniowa owsianka – przepis w wersji fit! Dyniowa owsianka to idealny przepis na jesień, zimę i po prostu wszystkie…